zalecenia żywieniowe

Właściwe odżywianie, zrównoważone i zróżnicowane, wraz ze zdrowym stylem życia to idealna recepta na dobre zdrowie. Należy zauważyć, że właściwa dieta może się różnić w zależności od okresu życia (dzieciństwo, młodość, dorosłość) lub od konkretnych okoliczności (ciąża itd.). Ważne, by wszelkie wątpliwości konsultować z lekarzem.  dieta wskazania

Poniżej znajdują się podstawowe wskazówki, które pomogą Ci stosować naprawdę zdrową dietę, a w konsekwencji polepszyć swe zdrowie. Rady te odnoszą się do zdrowej osoby dorosłej.

Węglowodany

Jedz więcej węglowodanów z grupy produktów zawierających skrobię i pełne ziarna: chleb, ryż i płatki zbożowe. Pomoże Ci to zmienić proporcje codziennych posiłków: np. więcej chleba a mniej nadzienia, więcej makaronu a mniej sosu. 

Jedz więcej owoców i warzyw. Staraj się jeść minimum 5 porcji dziennie. Spożywaj owoce na śniadanie a sałatkę na lunch.

Ogranicz spożycie soli jedząc mniej produktów paczkowanych takich jak gotowe dania i przekąski. Dodawaj mniej soli podczas gotowania.

dieta odchudzanie

 Stosuj zróżnicowaną dietę.

Zmieniaj listę zakupów co tydzień aby uniknąć błędnego koła niezdrowego pożywienia i cieszyć się jedzeniem.

Pilnuj się stałego planu: choć nie jest ważny czas, w którym jesz, to regularny porządek pomaga kontrolować dietę i wagę.

Tak wybieraj rozmiar porcji, żeby z czasem (a najlepiej z każdym dniem) ilość spożytej energii odpowiadała poziomowi aktywności.

Staraj się zwiększyć aktywność fizyczną, która pomaga regulować apetyt i pozwala jeść więcej bez przybierania na wadze.

 Pij 1,5-2 litry wody każdego dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *